Archive for the ‘ Winners ’ Category

Photojournalists win Sinulog video documentary

Friday, February 3rd, 2012

CEBU CITY — A documentary film about Cebuanos’ strong faith in Sr. Sto. Nino in the midst of the recent fires that hit the city is this year’s Sinulog 2012 Best Video Documentary.

“F-Stops” was written and directed by Aldo Nelbert Banaynal, a photographer of The Freeman, one of Cebu’s local newspapers.

F-STOPS: A Documentary on Fire & Faith from BANAYNAL BROTHERS FILMS

Reynan Villena, also a photographer of The Freeman, helped Banaynal in the documentary. Banaynal and Villena’s entry bested 12 other entries for the Sinulog 2012 Video Documentary.

F-Stops is a documentary on the harsh effects of fire in the city as seen through the eyes and lenses of Banaynal and Villena. It contains actual footages of the two photographers’ risky coverage in relation to Cebuanos faith in Sto. Nino as their protector in times of trouble.

It also showcased the lives of photographers and the risks they face while performing their job.

The same entry also won the Best Story, Best Director, Best in Cinematography and Best Narrator. (Sunnex)

 

Sinulog 2012 photo contest winners named

Monday, January 30th, 2012

CEBU CITY — A 22-year-old photo enthusiast emerged as winner in the Sinulog 2012 photo contest joined by more than 1,200 amateur and professional photographers from different areas in the country.

Louis Enario, a registered nurse, grabbed the grand prize worth P100,000 and a trophy for his photo taken during the Sinulog sa Kabataan. See photo below.

Enario also won 6th place in the fluvial/solemn procession category, one of the five categories in the Sinulog 2012 photo contest. The other categories are contingent, float/higante and puppeteers, sidelights, and festival queen. (Read more)

 

 

Short Film winners

Saturday, January 28th, 2012

Best Editing nominees:
Feeling the Faith by Allan Obienza
Mananahi by Franz Arrogante
Lingkawas by Ralph Lawrence Garcia
Obra by TM Malones
Supot by Ryan Canda

Best Editing: Allan Obienza

Best Musical Scoring nominees:
Niña by Rolando Pascua
Pagtuo, Paglaum, Gugma by Randy del Rosario
Feeling the Faith by Allan Obienza
Lingkawas by Ralph Lawrence Garcia
Kalambigitan by Charmaine Maristela Cagang

Best Musical Scoring: Allan Obienza for Feeling the Faith

Best Director (Short Film) nominees:
Ingon Bitaw Ko…Mao Gyud! by Roland “Roy” Empleo
Pagtuo, Paglaum, Gugma by Dominic Carpio
Mananahi by Franz Arrogante
Feeling the Faith by Paul Halili
Lingkawas by Fedwilyn Villarba and Ralph Garcia

Best Director: Fedwilyn Villarba and Ralph Garcia for “Lingkawas”

Best in Cinematography (Short Film) nominees:
Feeling the Faith (Paul Halili)
Obra (TM Malones)
Pagtuo, Paglaum, Gugma (Don Encinareal)
Lingkawas (Thaad Sabolboro)
Mananahi (Franz Arrogante)

Best in Cinematography: Mananahi (Franz Arrogante)

Best Supporting Actor nominees:
Jude Granado for “Supot”
Rec Gwen Zaragosa for “Ingon Bitaw Ko…Mao Gyud!”
Melchor Castillano Jr. for “Balansi”

Best Supporting Actor: Jude Granado for “Supot”

Best Supporting Actress nominees:
Fedwilyn Villarba of “Lingkawas”
Hazel Mernado of “Ingon Bitaw Ko…Mao Gyud!”
Armida Jadbraque of “Mananahi”
Lyn Lepalma of “Feeling the Faith”
May May Kabingue of “Balansi”

Best Supporting Actress: Fedwilyn Villarba of “Lingkawas”

Best Child Performer nominees:
Rec Gwen Zaragosa for “Ingon Bitaw Ko…Mao Gyud!”
Jhanro Villegas for “Kahon”
Mark Jezer Bontuyan for “Sungkod”
Kirby Jean Sayre for Niña

Best Child Performer: Kirby Jean Sayre for “Niña”

Best Production Design nominees:
Mananahi (Franz Arrogante)
Lingkawas (Fedwilyn Villarba)
Obra (Danielle Villanueva)
Tao…Tao… (Aldo Nelbert and Reynan Banaynal)

Best Production Design: Mananahi

Best Actor nominees:
Roberto Manego for Silaw
Carl Ferrer for Lingkawas
Perlito Bartin for Hangyo
Roy Empleo for Ingon Bitaw Ko…Mao Gyud!
Eli Razo for Feeling the Faith

Best Actor: Eli Razo for Feeling the Faith

Best Actress nominees:
Hazel Menardo for Ingon Bitaw Ko…Mao Gyud!
Fedwilyn Villarba for Lingkawas
Ana Corita Maquiling for Mananahi
Florena Barriga for Dagang Guwang

Best Actress: Florena Barriga for Dagang Guwang

Best Screenplay nominees:
Balansi (Gerard Pareja)
Pagtuo (Dominic Carpio)
Francil Silva (Feeling the Faith)
Ingon Bitaw Ko…Mao Gyud! (Roy Empleo)
Dagang Guwang (Fatrick Tabada)

Best Screenplay: Fatrick Tabada for Dagang Guwang

Best Picture/Short Film nominees:
Pagtuo, Paglaum, Gugma (Dominic Carpio)
Balansi (Gerard Pareja)
Lingkawas (Fedwilun Villarba and Ralph Garcia)
Obra (TM Malones)
Tao…Tao… (Aldo Nerlbert Banaynal)
Ingon Bitaw Ko…Mao Gyud! (Roy Empleo)
Dagang Guwang (Fatrick Tabada)
Mananahi (Franz Arrogante)
Niña (Rolando Pascua)
Feeling the Faith (Paul Halili)

3rd Best Picture: Pagtuo, Paglaum, Gugma (Dominic Carpio)

2nd Best Picture: Lingkawas ((Fedwilun Villarba and Ralph Garcia)

Best Picture/Short Film: Mananahi (Franz Arrogante)

 

 

Video documentary winners

Saturday, January 28th, 2012

Best in Cinematography nominees:
On the Trail of Faith Dancers by Arneil Dawal
Pag-asa by Noel Samson
F-Stops by Aldo Nelbert Banaynal abd Reynan Villena

Best in Cinematography: F-Stops by Aldo Nelbert Banaynal and Reynan Villena

Best Story nominees:
F-Stops by Aldo Nelbert Banaynal
On the Trail of Faith Dancers by Arneil Dawal
Pag-asa by Noel Samson

Best Story: F-Stops by Aldo Nelbert Banaynal

Best Narrator nominees:
Pag-asa: Carlo Lorenciana and Noel Samson
F-Stops: Reynan Villena
On the Trail of Faith Dancers: Max Suico

Best Narrator: Reynan Villena

Best Director: Aldo Nelbert Banaynal

Best Picture nominees:
F-Stops by Aldo Nelbert Banaynal
Pag-asa by Noel Samson
On the Trail of Faith Dancers by Arneil Dawal
Batobalani: Power of Attraction by Joel Almerez
Sinulog by Ssein Meneses

3rd Best Picture: On the Trail of Faith Dancers by Arneil Dawal

2nd Best Picture: Pag-asa by Noel Samson

Best Picture/Documentary: F-Stops by Aldo Nelbert Banaynal

 

Photo Contest Winners

Saturday, January 28th, 2012

Grand Prize Winner
Rank Photographer
1st – Louis Enario
2nd – Dan Douglas Ong
3rd – Mark Philip Dales

Contingent Category
Rank Photographer
1st – Mikhail Arrogante
2nd – Mikhail Arrogante
3rd – Ernesto “Jojo” Sudaro Jr.
4th – Reymond Padriga
5th – Paul Gotiong
6th – Jay Ybanez
7th – Dennis Saco
8th – Derek Crisostomo
9th – Frederick Salazar
10th – Allan Jarina

Fluvial/ Solemn Procession Category
Rank Photographer
1st – Formacion Robo
2nd – Ryan Dominique Araneta
3rd – Ted Madamba
4th – DAN DOUGLAS ONG
5th – Mikhail Arrogante
6th – Louis Enario
7th – Anthony Hejei Suralta
8th – Mikhail Arrogante
9th – Jay Ybanez
10th – Chester Baldicantos

Float/ Higante/ Puppeteers Category
Rank Photographer
1st – Christine Entone
2nd – Joseph Marinas Jr.
3rd – Eric Saguin
4th – Erwin Choachuy
5th – Alex Badayos
6th – Erwin T. Lim
7th – Val Bonjoc Casuco
8th – Paul Gotiong
9th – Catherine Angeles
10th – Leonard Taganas

Sidelights/ Route Décor/ On Site Décor Category
Rank Photographer
1st – Mikhail Arrogante
2nd – Ralph Gabriel Ybanez
3rd – Leo Sibi
4th – Dan Douglas Ong
5th – Ted Madamba
6th – John Paul Manansala
7th – Maretzel Sudario
8th – Dan Douglas Onca
9th – Gerald Serbise
10th – John Harold Tan Lucas

Sinulog Festival Queen
Rank Photographer
1st – Francis Dungque
2nd – Joanna Angelita Salazar
3rd – Dan Douglas Ong
4th – Christopher Ramirez
5th – Michol Sanchez
6th – Allan Defensor
7th – Gerrald Dumanguera
8th – Mikhail Arrogante
9th – Francis Dungque
10th – Christian Edward Coronado

 

Sinulog-Based winners

Monday, January 16th, 2012

Best in Musicality: Culturang Placereno with Masbate Dance Company
Best in Costume: Culturang Placereno with Masbate Dance Company

1st place: Culturang Placereno

2nd place: Sinanduloy Cultural Troupe of Tangub City

3rd place: City of Carcar

4th place: Sta. Catalina, Negros Oriental

5th place: Abellana National School

 

 

Free Interpretation

Monday, January 16th, 2012

Best in Musicality: Tribu Lingganay of Alang-Alang, Leyte
Best in Costume: Tribu Lingganay of Alang-Alang, Leyte

1st place: Tribu Lingganay

2nd place: Tribu Himag-ulaw of Placer, Masbate

3rd place: Karatong Festival of Dulag, Leyte

4th place: Lumad Basakanun

5th place: Toledo National Vocational School

 

 

Street dancing, float, puppeteers, higante and on-site decor

Monday, January 16th, 2012

Street dancing

1st place: City of Carcar
2nd place: Tangub City Sinanduloy Cultural Troupe
3rd place: Culturang Placereno with Masbate Dance Company

Float

1st place: International Pharmaceuticals Inc.
2nd place: M.Lhuillier
3rd place: Rose Pharmacy

Puppeteers

1st place: Angelique Mae Aranas
2nd place: Giovanni Abos
3rd place: UC Main Animation

Higante

1st place: Lapu-Lapu of Arnulfo Enjambre
2nd place: Magellan of Arnulfo Enjambre
3rd place: Princess

On-site decor

1st place: St. Cecilia’s College
2nd place: Bangko Sentral ng Pilipinas
3rd place: Southern Partners and Fair Trade Center

 

Festival Queen

Saturday, January 14th, 2012

Fourteen candidates for the Festival Queen 2012 title. Below are those who emerged as winners:

Miss Photogenic: Danilie Rose Damolo  of Bulacao Community School
Miss PLDT: Apriel D. Smith  of Lumad Basakanun, Basak, Cebu City
2012 Shopwise by Rustan’s Queen: Shekina Rose Lasola of Sandurot Festival, Dumaguete City
Miss Teletech: Shekina Rose Lasola
Miss Globe: Shekina Rose Lasola
Best Festival Costume: Apriel D. Smith
Best in Sinulog Festival Costume: Apriel D. Smith
Best Instrumentalist: Tribu Lingganay, Alang-alang, Leyte
Best Solo Performer: Apriel D. Smith
Best in Group Performance: Tribu Lingganay, Alang-alang, Leyte
Best in Opening Production Number: Shekina Rose Lasola
4th runner-up: Angel Lou Pates of Lanao del Norte
3rd runner-up: Shekina Rose Lasola
2nd runner-up: Conchitina Cleofe Cloma Yu of Tribu Lingganay, Alang-alang, Leyte
1st runner-up: Nerissa L. Modesto of Pasaka Festival, Tanauan, Leyte
Festival Queen 2012: Apriel D. Smith

 

Dance Crew and Musicfest

Saturday, January 14th, 2012

Dance Crew:

Grand Champion: Kingz Gambit
1st Runner-up: Intense Gravity Crew
2nd Runner-up: New Friends

Musicfest:

Grand champion: Percurythmo
2nd Runner-up: New Zion
3rd Runner-up: D ‘Absolute Band