Sinulog 2016 contingents and winners

See the list of the overall winners here.

Sinulog-based Category

Musicality category:
1. Tangub City’s Sinanduloy Cultural Troupe – P100,000
2. Kulturang Placereno (Masbate Dance Company) – P50,000
3. Municipality of Tuburan, Cebu – P30,000
4. Municipality of Panglao – P20,000
5. Carcar City Division – P10,000

Best in Costume: Kulturang Placereno (Masbate Dance Company)

Ritual Showdown:
1. Kulturang Placereno – P1,000,000
Choreographer: Victor Hao Cuenco (P50,000)

2. Carcar City Division – P700,000
Choreographer: Kathryn Q. Estenzo (P30,000)

3. Tangub City Sinanduloy Cultural Troupe – P500,000
Choreographer: Pascual Emelio S. Pascual (P20,000)

4. Pundok sa Kabataang Mananayaw sa Danao City – P300,000
Choreographer: Michaed Dax Barlaan (P15,000)

5. Municipality of Tuburan – P200,000
Choreographer: Fernando Cabrillas (P10,000)

Free Interpretation Category

Musicality Category:
1. Land of Beauty and Bounty (Province of Lanao del Norte) – P100,000
2. Don Sergio Osmena Sr. Memorial National High School – P50,000
3. Buyogan Festival – Tribu Buyoganon – P30,000
4. Lumad Basakanon – P20,000
5. Tribu Himag-ulaw – P10,000

Best in Costume: Land of Beauty and Bounty (Province of Lanao del Norte) – P100,000

Ritual Showdown:
1. Land of Beauty and Bounty (Province of Lanao del Norte) – P1,000,000
Choreographer: Mark Eric Debalucos (P50,000)

2. Tribu Katbalugan of Catbalogan, Samar – P700,000
Choreographer: Janneil Natnar (P30,000)

3. Buyogan Festival – Tribu Buyoganon (P500,000)
Choreographer: Frenil Palang (P20,000)

4. Tribu Himag-ulaw – P300,000
Choreographer: Barry Luche (P15,000)

5. Lumad Basakanon – P200,000
Choreographer: Dennis Navarro (P10,000)

Street Dancing Category:
1. Buyogan Festival – Tribu Buyoganon – P1,000,000
2. Tangub City’s Sinanduloy Cultural Troupe – P700,000
3. Kulturang Placereno (Masbate Dance Company) – P500,000
4. Carcar City Division – P300,000
5. Lumad Basakanon – P200,000

Float Category:
1. F-33 Efficascent Oil – IPI float 1 – P500,000
2. F-07 The Lost Empire – P300,000
3. F-10 Contempo Property Holdings Inc. – P100,000

Higante Category:
1. H-09 Maglalawig (Magellan) – P50,000
2. H-10 Reyna Elena (Festival Queen) – P30,000
3. H-14 Native Dancer – P20,000

Puppeteers Category:
1. P-08 Nino Ruben N. Mateo – P50,000
2. P-07 Angelique Marie G. Aranas – P30,000
3. P-09 Nino Ruben N. Mateo – P20,000

On-Site Decor Category:
1. Global Business Power Corporation – P50,000
2. Bangko Sentral ng Pilipinas – P30,000
3. Cebu Port Authority – P20,000

Visual Merchandising Category:
1. Gaisano Capital South
2. Parkmall
3. Metro Gaisano Colon

=============

Sinulog sa Kabataan 2016 Winners

Elementary Division

Best in Musicality:
1st place: City Central School
2nd place: Talamban Elementary School
3rd place: Pasil Elementary School
4th place: Pundok Duljo-an of San Nicolas Elementary School

Best in Street Dancing
3rd place: Pasil Elementary School
2nd place: Talamban Elementary School
1st place: City Central School

Best in Costume
Pundok sa Kalanggaman of City Central School

Best in Ritual Showdown
1st place: City Central School
2nd price: Talamban Elementary School
3rd price: Pasil Elementary School
4th price: Pundok Duljo-an of San Nicolas Elementary School

Secondary Division

Best in Musicality
1st place: Apas National High School
2nd place: Don Sergio Osmena Memorial National High School
3rd place: Pundok Bulacaonon sa Sugbo of Bulacao National High School
4th place: Don Vicente Rama Memorial National High School
5th place: Ramon Duterte Memorial National High School

Best in Street Dancing
1st place: Pundok Bulacaonon sa Sugbo of Bulacao Community High School
2nd place: Don Sergio Osmena Sr. Memorial National High School
3rd place: Ramon Duterte Memorial National High School

Best in Costume
Don Vicente Rama Memorial National High School

Best in Ritual Showdown
1st place: Don Vicente Rama Memorial National High School
2nd place: Apas National High School
3rd place: Don Sergio Osmena Sr. Memorial National High School
4th place: Pundok Bulacaonon sa Sugbo of Bulacao Community High School
5th place: Tribu Mabolokon of Mabolo National High School

**********

Sinulog sa Kabataan 2016 Contingents

Sinulog sa Kabataan sa Lalawigan – Elementary Division

1. Tribu Ginatilan
2. Pundok sa Kabataang Mananayaw sa Danao City
3. Naga Central School

Sinulog sa Kabataan sa Lalawigan – Secondary Division

1. Bogo City La Paz National High School
2. Looc Norte National High School – Asturias
3. Municipality of Tuburan
4. Tribu Alegrianhon
5. Mandaue City Youth Cultural Dance Troupe (Represented by Mandaue City Comprehensive National High School)
6. Carcar City Division

Sinulog sa Kabataan sa Dakbayan – Elementary Division

1. Pundok Duljo-an / San Nicolas Elementary School
2. Pasil Elementary School
3. Talamban Elementary School
4. Pundok sa Kalanggaman sa City Central School

Sinulog sa Kabataan sa Dakbayan – Secondary Division

1. Don Vicente Rama Memorial National High School (Day and Night)
2. Mabolo National High School
3. Apas National High School
4. Pundok Bulacaonon sa Sugbo / Bulacao Community High School
5. Don Sergio Osmena Sr. Memorial National High School
6. Ramon Duterte Memorial National High School

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

LISTEN: The Sinulog Beat

This text will be replaced by the flash music player.

Categories

Archives

Sponsors

Ads

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD